Canh Chua Ca - Azja na talerzu

Canh Chua Ca - Azja na talerzu

Sezon jesienno-zimowy to doskonała pora, by delektować się rozgrzewającymi smakami. W restauracjach azjatyckich dominują rozgrzewające zupy. Tom Yum Kung czy Tom Kha to klasyki na chłodne dni. Uwagę gości w menu przyciąga także Canh Chua Ca. Co ją wyróżnia?

Canh Chua Ca to zupa różnorodna nie tylko pod względem struktur, ale przede wszystkim aromatów. Zawiera świeże warzywa i ziół, łącząc słodycz i kwasowość. Znawcy azjatyckiej kuchni wskazują, że oddaje ducha południowego Wietnamu. 

Historia tego aromatycznego dania prowadzi do delty największej rzeki w południowo-wschodniej Azji. W tym miejscu rybołówstwo od wieków było głównym źródłem utrzymania, a zupa stanowiła idealny sposób na wykorzystanie świeżo złowionych ryb, takich jak sumy czy węgorze. Później zaczęto dodawać do niej kwaśny tamaryndowiec, by zrównoważyć wyrazisty rybny smak. Gotowano ją głównie z myślą o rolnikach i rybakach jako pożywny posiłek po całym dniu pracy, z czasem zaczęła też towarzyszyć specjalnym okazjom i rodzinnym spotkaniom.

Obecnie Canh Chua Ca jest znana nie tylko w Azji. Odzwierciedla lokalne tradycje kulinarne i zachęca bogactwem składników.

Kuchnia Wietnamu opiera się na harmonii smaków, która jest wyczuwalna w tym aromatycznym daniu. Canh Chua Ca łącząc delikatną równowagę słodkiego, kwaśnego, słonego i pikantnego smaku, stanowi odniesienie do filozofii kulinarnej Wietnamczyków, którzy postrzegają jedzenie jako sztukę.

Restauracje serwują wiele wariantów tej zupy z różnymi bulionami i dodatkami. Mimo że w wietnamskich domach często podaje się ją z ryżem lub makaronem ryżowym, bo dodatki te chłoną wyrazisty smak i sprawiają, że danie jest sycące, to można ją przygotować z wielu gatunków ryb, owoców morza, warzyw i ziół, a każdy szef kuchni ma możliwość nadania jej własnego charakteru.

Nie istnieje uniwersalny przepis na Canh Chua Ca. Zazwyczaj pojawia się w niej pieczona ryba, jednak najważniejszym składnikiem jest miąższ z tamaryndowca, który nadaje złożonej cierpkości. Ważnym dodatkiem jest ananas, który zapewnia słodycz. Mieszkańcy Wietnamu radzą także, aby dodać do niej także kilka łyżek cukru, co jest wskazane dla zrównoważonego smaku potrawy.

Zupa zawiera także pomidory, smażony czosnek i bogactwo wietnamskich ziół. Oryginalnie do dekoracji podaje się zioło ryżowe (rau om), kolendrę (ngo gai) i tajską bazylię (rau que), ale doskonale sprawdzą się tutaj także inne wariacje na ten temat np. koperek czy pietruszka. Dobrą opcją jest też dodanie okry i kiełków fasoli.

Canh Chua Ca zapewnia doświadczenie kulinarne, w którym główną rolę odgrywa tradycja kuchni południowego Wietnamu.