Czterodniowy tydzień pracy
To zagadnienie na poważnie rozważane w kręgach rządowych. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk mówi o wprowadzeniu nowego systemu jeszcze w tej kadencji. Jakie konsekwencje odczułaby gastronomia?
- Technologia poszła do przodu, a efektywność pracy nie równa się jej długości. Polacy są tymi pracownikami, którzy są jednymi z najdłużej pracujących w Unii Europejskiej i brakuje im czasu na życie, na przyjaźń, na miłość, na spędzanie czasu z rodziną. Skrócenie tygodnia pracy to byłaby inwestycja społeczna. Chciałabym, żeby w tej kadencji mogło dojść do takiego skrócenia czasu pracy - powiedziała na antenie RMF minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Taka zmiana miałaby konsekwencje zarówno dla pracowników, jak i dla restauratorów. Obawy dotyczą m.in. wyższych kosztów pracy.
-W kontekście wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy, koszt pracownika na początku faktycznie może wzrosnąć, gdy organizacje dostosowują się do nowego modelu pracy. Przejście to może wymagać od firm inwestycji w szkolenia, zmiany organizacji pracy, a także potencjalnie zwiększenia wynagrodzeń za skrócony czas pracy, aby zachęcić pracowników do większej efektywności i utrzymania motywacji - tłumaczy prof. Paweł Korzyński, kierownik Katedry Zarządzania Zasobami Ludzkimi w Akademii Leona Koźmińskiego, w rozmowie portalem dlahandlu.pl.
Skutkiem rewolucji byłaby zmiana postrzegania kalendarza, w szczególności weekendów. To szczególnie ważne dla restauratorów i pracowników, biorąc pod uwagę, że to kluczowe terminy, gdy lokale gastronomiczne tętnią życiem.
- Wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy może zmienić tradycyjne pojęcie weekendu, zwłaszcza jeśli pracownicy zaczną korzystać z elastycznych form organizacji pracy, które pozwalają na wybór dni wolnych. W niektórych branżach i dla niektórych stanowisk może to oznaczać, że weekendy nie będą już standardowo przypadać na sobotę i niedzielę, lecz będą mogły być rozłożone w różnych konfiguracjach w ciągu tygodnia. Dla niektórych pracowników weekend może faktycznie wypadać w środku tygodnia, co może wpłynąć na sposób organizacji czasu wolnego oraz interakcji społecznych - podkreśla ekspert.
Czas pokaże czy obawy związane z prognozowanym wzrostem kosztów pracy okażą się słuszne.
Źródło: Business Insider