Kto zdobędzie tytuł Chocolate Master?

Kto zdobędzie tytuł Chocolate Master?

Przed nami krajowe eliminacje World Chocolate Masters. Odbędą się 25 lutego 2024 roku w Warszawie podczas targów Expo Sweet.

Raz na trzy lata, najbardziej ekscytujący konkurs czekoladowy na świecie organizuje 18 krajowych selekcji, z 45 uczestniczącymi krajami, w 2024 roku, aby wybrać jednego szefa z każdej selekcji, który wykazuje wyjątkowe umiejętności twórcze z czekoladą. Szefowie ci będą reprezentować swój kraj podczas światowego finału w październiku 2025 roku.

Szefowie i rzemieślnicy będą musieli udowodnić swoje kreatywne umiejętności, innowacyjne pomysły pracy z czekoladą na żywo przed jury złożonym z ekspertów. Zwycięzca krajowej selekcji przejdzie do światowego finału.

Kim są uczestnicy polskich eliminacji?

Ponieważ World Chocolate Masters jest magnesem dla przyszłych talentów z ambicjami, aby zaznaczyć swoją obecność na międzynarodowej scenie cukierniczej i czekoladowej, 4 uczestników klasyfikuje się i przygotowuje do selekcji krajowej. Każdy z tych talentów wykazał potencjał, by stać się kreatywnym liderem w branży. Ich wyniki podczas selekcji krajowej będą miały decydujące znaczenie dla uzyskania biletu do światowego finału: tylko jeden uczestnik może uzyskać możliwość prezentacji na międzynarodowej arenie.

Anna Siwiec-Kaczmarczyk: Od ponad 28 lat prowadzi własną działalność cukierniczą w Żywcu, od ponad 10 lat również własną pracownię nowoczesnego cukiernictwa. Szkoliła się pod okiem Jarka Nowakowskiego, Patryka Szczepańskiego, Piotra Chylareckiego, Johana Martina, Mathieu Dienricka i wielu innych znanych cukierników. Anna posiada tytuł magistra sztuki, ukończyła Liceum Plastyczne i Edukację Artystyczną na Uniwersytecie Śląskim w zakresie malarstwa, przez 10 lat edukacji artystycznej miała również zajęcia z rzeźby, co pomaga jej w tworzeniu niestandardowych, artystycznych propozycji i aplikacji cukierniczych. Od 5 lat prowadzi szkolenia cukiernicze z zakresu nowoczesnego cukiernictwa: makaroniki, monoporcje, torty oraz praliny.

Jakub Janiuk: Cukiernik młodego pokolenia, rodowity lublinianin. Swoją cukierniczą drogę rozpoczął w szkole, łącząc naukę zawodu z pracą w cukierni. Wielokrotny uczestnik konkursów cukierniczych i lodziarskich. W swoich deserach stara się łączyć klasykę z nowoczesnością, kierując się zasadą natury i minimalizmu. Główną inspiracją jest natura i sztuka nowoczesna. Obecnie pracuje, jako konsultant cukierniczy. Prowadząc warsztaty i szkolenia, stara się przekazywać wizję, wiedzę i techniki, które wypracował przez lata. Prywatnie sędzia i zawodnik w strzelectwie sportowym.

Karol Płachta: Młody i ambitny. Od początku swojej kariery cukierniczej związany jest z Cukiernią Sowa, gdzie pracuje w dziale Konfekcji Czekoladowych pod okiem Pawła Małeckiego i Mariusza Buritty - finalistów konkursu World Chocolate Masters. Jego styl opiera się na świeżości, prostocie i dbałości o szczegóły. Lubi tradycyjne ciasta z nowoczesnym podejściem, wierząc, że klasyka jest wspaniałą bazą.

Łukasz Roguski: Mistrz Europy w Artystycznej Dekoracji Tortów Expo 2020. Od dziecka związany z rodzinną firmą "Cukiernia Małgosia". Od 10 lat kształtuje swoje umiejętności cukiernicze szkoląc się u najlepszych rzemieślników i artystów. Odnajduje się zarówno w sugarcraftingu, jak i pracy z czekoladą, cukiernictwie artystycznym i restauracyjnym. Oprócz mistrzostwa Europy, zdobył Mistrzostwo Polski w przygotowywaniu deserów restauracyjnych. Konkursy dają mu motywację do działania i przestrzeń do spełniania swoich cukierniczych fantazji.

Kto zasiada w jury? Jury składa się z liderów w branży, znanych z wkładu w branżę cukierniczą i gastronomiczną. Eksperci będą recenzować, degustować i oceniać wszystkie kreacje. Michał Iwaniuk obejmie rolę przewodniczącego jury. Będzie czuwać nad sprawiedliwym przebiegiem konkursu dla wszystkich uczestników oraz niezależną i bezstronną oceną każdego uczestnika.

Helena Fleglova: Bycie cukiernikiem to praca mojego życia, spełnienie marzeń i codzienna radość. W szkole podstawowej przeniosłam się do francuskiego liceum, co przybliżyło mnie do Francji i pomogło mi zrozumieć jej urok i styl. Moją następną drogą był Uniwersytet Ekonomiczny w Pradze. Pod koniec studiów licencjackich podjąłem pracę, jako kierownik operacyjny w cukierni U Zlaté Konvice. W ten sposób dostałem się do świata słodyczy i pozostałem nim oczarowany. Założycielka i nauczycielka w HF Pastry Academy - szkoły cukierniczej dla profesjonalistów i amatorów oraz prywatnych konsultacji dla cukierni. Autorka pierwszych profesjonalnych książek o cukiernictwie w Czechach - HF Masterclass i HF Masterclass II. Cukiernik programu www.varimedobre.eu (bezpłatne filmy wideo z technikami cukierniczymi i kulinarnymi dla uczniów i nauczycieli). Certyfikowana członkini jury Światowego Stowarzyszenia Szefów Kuchni.

David Gaboriaud: Francuski szef kuchni z bogatym doświadczeniem kulinarnym, od dwóch lat jest szefem kreatywnym w Belvedere Catering. Wielokrotnie brał udział w przygotowaniu kolacji serwowanej podczas wydarzenia "Gout de France" w Ambasadzie Francji, w przygotowaniu i prowadzeniu pokazów kulinarnych z francuskim profesorem Hervé This, twórcą kuchni molekularnej, oraz słynnymi szefami kuchni wyróżnionymi gwiazdkami Michelin: Pierre Gagnaire, Alain Passard czy Andrea Camastra. Współpracuje ze znanymi markami. Przez kilka lat współpracował z kanałem Kuchnia+, prowadząc autorski program podróżniczo-kulinarny "David w Europie" oraz współprowadząc "Bitwę na smaki". Jest autorem książki kucharskiej "Coś francuskiego", w której obala mity dotyczące kuchni francuskiej. Jest ceniony za swoją charyzmę, otwartość i pasję kulinarną

Konrad Tota: Znany i ceniony Pastry Chef prowadzący od prawie 15 lat cukiernię Galeria Tortów Artystycznych, prezentujący swój pomysł na nowoczesną krakowską cukiernię.

Michał Doroszkiewicz: Właściciel autorskiej pracowni cukierniczo-ciastkarskiej OVO Pracownia w Poznaniu oraz firmy szkoleniowo-doradczej Pastry Lab Michał Doroszkiewicz. Mistrz Świata i Polski Młodych Cukierników, Zwycięzca: 3 miejsce Coppa del Mondo della Galateria - Rimini 2014, 3 miejsce Marco Polo International Gelato Cup ? Shanghai 2015, 3 miejsce Kulinarnego Pucharu Świata w Erfurcie. Wielokrotny reprezentant kraju w prestiżowym konkursie Coupe du Monde de la Patisserie w Lyonie. Menadżer Reprezentacji Polski w konkursach międzynarodowych oraz trener profesjonalistów, młodych cukierników i uczniów szkół cukierniczych w konkursach krajowych i międzynarodowych. Doświadczenie zdobywał na licznych stażach we Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Zdobył doświadczenie, jako Head Pastry Chef na wyspie Jersey w Wielkiej Brytanii w restauracji wyróżnionej gwiazdką MICHELIN* i własne odkrycie tworzenia smaków i stylizacji wyrobów cukierniczych/ ciastkarskich - wszystko to uczyniło go ekspertem w dziedzinie cukiernictwa rzemieślniczego i restauracyjnego.

Michał Iwaniuk: Szef cukierni w Grupie Belvedere, a także współwłaściciel warszawskiej cukierni Mazovia Patisserie. Finalista konkursu World Chocolate Masters (WCM) - Paryż 2018. Regionalny Mistrz Świata w Czekoladzie. Doskonały technolog i artysta jednocześnie - ambitny, pracowity i niezwykle utalentowany, łamie standardy i stereotypy. Autor Mazovia Chocolate - własnej kompozycji Or Noir. Współautor 2 książek cukierniczych "Kreacje".

Wsparcie techniczne zapewnią (bez oceniania):

Francisco Moreira, Co-Creation Chef EMEA oraz Kamil Szulc, szef Akademii Czekolady Polska.

Play! to temat, który musi znaleźć odzwierciedlenie w każdym zadaniu
Oprócz inspirującego tematu "PLAY!", organizacja WCM opublikowała również zestaw zadań dla Selekcji Krajowej - całkowicie związanych z tematem. W określonym czasie około 8 godzin każdy uczestnik musi zrealizować każde z zadań i przekonać do siebie jury.

You!:

3-minutowe wystąpienie, w którym uczestnicy wyjaśniają swoją kreatywną podróż: źródło inspiracji, kluczową koncepcję, wybór składników i to, co sprawia, że ich kreacje są wyjątkowe.

Ciastko Play!:

Wyśmienite, świeże czekoladowe ciastko przygotowane od podstaw, z czekoladą, jako smakiem przewodnim - prezentowane, jako indywidualne, małe monoporcje.

Dziel się Radością:

Zabawny i pyszny czekoladowy zestaw do dzielenia się z 6 osobami przy stole, po kolacji. Powinien zastąpić prezent - jak butelka wina przyniesiona na przyjęcie.

Finezyjna Pralina:

Czekoladowa pralina, która jest ekscytująca i dodaje energii! Można wykorzystać dowolną technikę. Musi być wyśmienita i nie wzbudzać poczucia winy: całkowicie naturalna, bez numerów E, bez sztucznych składników.

Playbox:

Artystyczny eksponat z czekolady, który opowiada historię czekoladowej praliny. "Play!" z granicami swojej wyobraźni, aby nadać tej ekspozycji moc zatrzymania: powinna sprawić, że ludzie zatrzymają się, spojrzą i odkryją!

Więcej informacji na temat selekcji krajowej na stronie www.worldchocolatemasters.com.