Pomoc dla przedsiębiorców poszkodowanych w powodzi

Pomoc dla przedsiębiorców poszkodowanych w powodzi

W tym tygodniu ruszyło przyjmowanie wniosków o umorzenie składek od poszkodowanych we wrześniowej powodzi. Dotyczy to przedsiębiorców, w tym restauratorów, których działalność ucierpiała wskutek wielkiej wody.

Warunkiem umorzenia składek będzie spadek przychodu z prowadzonej działalności o co najmniej 40 proc. między porównywanymi miesiącami, czyli między wrześniem 2024 roku a wrześniem 2023 roku albo październikiem 2024 roku a październikiem 2023 roku.

Jeżeli natomiast przedsiębiorca składek rozpoczął działalność w 2024 roku, będzie to okres: wrzesień 2024 roku do sierpnia 2024 roku.

Jakie składki można umorzyć?

- Umorzeniu będą podlegały należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub na Fundusz Emerytur Pomostowych -wyjaśnia rzecznik ZUS Wojciech Dąbrówka.

Przedsiębiorca może wskazać we wniosku miesiąc lub miesiące, które przypadają za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 roku. Umorzenie dotyczyć będzie wszystkich składek należnych od wszystkich ubezpieczonych zgłoszonych przez danego płatnika. Składki nie będą uzupełniane przez budżet państwa, więc zadziała ogólny mechanizm - tak jak dziś działa umorzenie.

- Z wnioskiem mogą wystąpić płatnicy składek poszkodowani w wyniku powodzi z września 2024 roku. Dotyczy to również tych, którzy opłacili składki za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 roku - dodaje rzecznik ZUS.

ZUS podkreśla, że wniosek o umorzenie mogą złożyć także przedsiębiorcy, którzy mają ustalony nowy termin płatności składek na 15 września 2025 roku (zgodnie z art. 36 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi). Dotyczy to także płatników, którzy mają zawartą z ZUS umowę o rozłożenie na raty należności z tytułu składek lub o odroczenie terminu płatności składek obejmującą należności z okresu od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 roku.