Smaki regionów Francji
Francja to kraj, który słynie z bogatej tradycji kulinarnej. Każdy region oferuje niepowtarzalne doświadczenia kulinarne. Dania są nie tylko odbiciem lokalnych smaków, ale i wielowiekowej historii.
Zróżnicowanie geograficzne, kulturowe i historyczne sprawiło, że kuchnia francuska słynie z bogatych tradycji kulinarnych. Regionalne specjały to mozaika smaków, która zachwyca, i intryguje, zachęcając do podróży po smakach Francji.
Północna Francja (Normandia, Bretania, Nord-Pas-de-Calais)
Normandia urzeka swojskim klimatem oraz przywiązaniem do lokalnych wyrobów. Region ten jest szczególnie znany z produkcji serów Camembert, których unikalny smak związany jest z tutejszym kultywowaniem tradycji ich wytwarzania. Bliskość otwartych wód sprawia, że w tym regionie można także spróbować świeżych ryb oraz owoców morza dostępnych na targach bezpośrednio od lokalnych dostawców.
Kolejnym z miejsc wartych uwagi jest Bretania, wokół której od lat krąży wiele legend i intrygujących opowieści. Region ten słynie m.in. z naleśników z mąki gryczanej zwanych Galettes Bretonnes podawanych zazwyczaj w wersji wytrawnej. Miłośnikom słodkości przypadnie do gustu Kouign-Amann, czyli delikatne maślane ciasto z karmelową, przypieczoną skórką.
Najbardziej wysuniętym na północ regionem Francji jest Nord-Pas-de-Calais, którego burzliwa historia jest wciąż widoczna w regionalnej kuchni. Jednym z przykładów są Moules-frites, czyli frytki podawane z mulami. Potrawą znaną w regionie jest również Carbonade, czyli wołowina podawana w piwie. Jej nazwa związana jest z dodawanym do niej ciemnym cukrem, podkreślającym słodko-gorzki smak.
Środkowa Francja (Dolina Loary, Burgundia)
Dolina Loary słynie z tradycji wytwarzania serów. Jednym z popularniejszych jest Crottin de Chavignol, czyli ser kozi, wytwarzany od XVI wieku.
Paryż i Île-de-France
Prawdziwym klasykiem francuskiej kuchni w paryskiej odsłonie są escargots, czyli ślimaki przyrządzane na wiele różnych sposobów. Jednym z najpopularniejszych wariantów są ślimaki po burgundzku podawane z masłem czosnkowym i bagietką. Wielbiciele słodkości powinni natomiast odwiedzić paryskie cukiernie mające w swojej ofercie kultowe makaroniki i eklerki.
Wschodnia Francja (Lotaryngia, Jura)
Lotaryngia to region, który kilkakrotnie zmieniał swoje granice, czego skutkiem są liczne podobieństwa między lotaryńską a niemiecką kuchnią. Najpopularniejszym daniem, łączącym kulturę obydwu państw, jest La Potée Lorraine, czyli garnek lotaryński. Jego głównym składnikiem jest wieprzowina.
Region Jury znany jest z tradycji serowarskich, w tym produkcji serów Comté o aromatycznym, owocowo-orzechowym smaku i Morbier o intensywnym, grzybowo-słonym smaku z wyczuwalną nutą orzechów i palonej kawy.
Południowo-zachodnia Francja (Akwitania, Prowansja)
Akwitania ma do zaoferowania kulinarne propozycje. Fani wypieków mogą skusić się na ciastka Canele prosto z Bordeaux. Kulinarną wizytówkę regionu stanowi także Confit de canard, czyli kaczka marynowana w soli, a następnie powoli gotowana w tłuszczu.
Prowansja to region, w którym można spróbować Ratatouille, które nadaje się szczególnie na cieplejsze dni. Miłośnicy intensywnych smaków mogą skusić się na Bouillabaisse - francuską zupę rybną.