Wojaże po smakach Azji

Wojaże po smakach Azji

Podróże kształcą. Dzięki nim poznajmy zwyczaje, kulturę i kuchnie odwiedzanych regionów. Przez wielu za już odkrytą uznaje się kuchnię Azji, jednak czy tak naprawdę ją znamy? Azjatyckie smaki nie kończą się na Japonii i Chinach. One mają tam swój początek.

Różnorodność i niepowtarzalność - tego najczęściej oczekujemy w restauracjach. Menu każdego z lokali powinno czymś się wyróżniać. Nawet najbardziej sztampowe dania mogą zostać przygotowane tak, by zaskakiwały. Jak sprawić, aby sprostać wymaganiom gości? Odpowiedź znajdziemy na mapie świata, a dokładniej na jej azjatyckim fragmencie.

Kuchnia Azji to wizytówka różnorodności potraw. Mimo że na pierwszy rzut oka kojarzymy ją przede wszystkim z sushi czy ramenem, ma ona wiele smaków, których nie można bać się odkryć. Tylko w ten sposób, przy wykorzystaniu nieraz tych samych składników, da się przygotować zupełnie inne danie, o odmiennej strukturze i smaku. Azja, z racji wielkości terytorium, gromadzi na kontynencie prawdziwą mozaikę kulturową ludzi z całego świata, a im więcej nas w Azji, tym więcej Azji w nas. Odwiedzając restaurację, chcemy odkrywać. Najwięcej smaków możemy wydobyć właśnie w kuchni azjatyckiej, dlatego warto poznać jej charakterystykę z podziałem na poszczególne regiony. Kuchnia azjatycka to w końcu nie - dosłownie i w przenośni - tania chińszczyzna, a bogactwo kultury m.in. Indii, Tajlandii, Indonezji czy Wietnamu.

Korea Południowa

Najpierw zajrzyjmy do kuchni koreańskiej, która potrafi zachwycić pikantnością. Wszystko to zasługa odpowiednich przypraw, zwłaszcza ostrej pasty doenjang, powstałej na bazie soi. Za narodową potrawę uznaje się, zyskujące coraz więcej zwolenników również w Polsce, kimchi, czyli kapustę pekińską ukiszoną z czosnkiem, cebulą, papryką i rzodkwią - w wersji warzywnej bądź z krewetkami, anchois i innymi owocami morza - w odmianie rybnej. W obu przypadkach kapustę należy doprawić chili, sosem sojowym oraz ziarnami sezamu. Kimchi można wykorzystać jako przystawkę bądź podawać jako składnik uzupełniający inne dania. Korea słynie także z hoe, czyli surowego filetu ryby zawijanego w liść sałaty i maczanego w sosie gochujang, którego głównymi składnikami są najczęściej papryka gochugaru, brązowy ryż i wino ryżowe. 

CAŁY ARTYKUŁ >KLIKNIJ TUTAJ<