Zwrot w ustawie o płacy minimalnej

Zwrot w ustawie o płacy minimalnej

Od sierpnia zeszłego roku trwają prace nad projektem ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Co one oznaczają dla przedsiębiorców? Zmiany prawdopodobnie nie wejdą w życie w planowanym terminie - od stycznia 2026 roku.

Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę zakłada dostosowanie się do dyrektyw Parlamentu Europejskiego. Jej celem jest też zapewnienie bardziej przejrzystych warunków odnośnie do minimalnego wynagrodzenia i minimalnej stawki godzinowej. W najbliższym czasie obejdzie się jednak bez rewolucji.

Z jakich zmian zrezygnowano? Przede wszystkim nie dojdzie do zrównania płacy minimalnej z wynagrodzeniem zasadniczym (art. 15 ustawy). Oznacza to, że w 2026 roku pracodawcy nadal będą mieli możliwość ustalania wynagrodzenia zasadniczego poniżej najniższej krajowej. Warto przy tym pamiętać, że wynagrodzenie zasadnicze to stałe wynagrodzenie wypłacane co miesiąc. Nie wlicza się tu premii, nagród czy dodatków. Z kolei wynagrodzenie minimalne na pracę obejmuje wynagrodzenie zasadnicze oraz wszelkie świadczenia. To sprawia, że wynagrodzenie zasadnicze może być niższe niż płaca minimalna lub równe czy wyższe po doliczeniu premii i dodatków).

Powodem zmian w nowym projekcie są uwagi zgłoszone m.in. przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które w uzasadnieniu podaje, że ustawa wiąże się ze wzrostem kosztów dla przedsiębiorców i obciążeniem budżetu państwa w kontekście pracowników służby cywilnej.

"Skorygowany projekt nie zawiera przepisów dotyczących ustanowienia minimalnego wynagrodzenia za pracę jako wynagrodzenia zasadniczego. Obecnie projekt przewiduje etapowe wyłączenie poszczególnych składników z zakresu składnikowego minimalnego wynagrodzenia za pracę" - odpowiedziało na zgłoszone uwagi Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej:

W związku z tym  przewidywane są stopniowe zmiany i nie należy się spodziewać zrównania płacy minimalnej z wynagrodzeniem zasadniczym z początkiem nowego roku. Od 1 stycznia 2026 roku planowane jest jedynie wyłączenie z minimalnego wynagrodzenia dodatku funkcyjnego, a w przypadku pozostałych gratyfikacji będzie to prawdopodobnie początek stycznia 2027 i 2028 roku.

Ponadto w nowy projekt ustawy przewiduje również aktualizację minimalnego wynagrodzenia raz na 4 lata oraz coroczną ocenę jego wysokości. Stosowana przy ocenie orientacyjna wartość referencyjna zostanie ustalona na poziomie 55 proc. prognozowanej wysokości przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, przyjętej do opracowania projektu ustawy budżetowej. Nowy projekt wprowadza także  karę dla pracodawców za niewypłacanie wynagrodzenia za pracę przez co najmniej 3 miesiące.