Na śniadanie czas!
Aby dobrze zacząć dzień, nie wystarczy z uśmiechem na ustach wstać z łóżka. Trzeba również dostarczyć organizmowi wszelkich najbardziej potrzebnych wartości, aby ten miał na cały dzień odpowiedni poziom energii. Dlatego też mówi się, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia.
W domu czy w restauracji?
Odpowiedź na to pytanie wcale nie musi być jednoznaczna i nie musi determinować konkretnych zachowań społecznych. Prawdą jest, że zarówno w domowych warunkach, jak i w lokalu gastronomicznym, możemy zjeść przepyszne pełnowartościowe śniadanie. Jednakże nie zawsze chodzi tylko o jego zjedzenie. Zdarza się, że mamy ochotę na coś wyjątkowego, czego sami sobie w domu nie przyrządzimy. Albo w trakcie śniadania chcemy spotkać się ze znajomymi. Albo na przykład jesteśmy na wczasach i korzystamy z obficie zastawionego bufetu. Oczywiście to tylko kilka z sytuacji.
Śniadania w lokalu gastronomicznym, niezależnie od tego, czy jest to restauracja, kawiarnia czy typowa śniadaniownia, charakteryzują się bardzo wysoką jakością przygotowywanych potraw. W ofercie możemy mieć właściwie wszystko - od owsianek i naleśników po tosty, jajecznice i frittaty. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia i fundusze.
Jednym z elementów, który zawsze doceniany jest przez gości, jest dobrej jakości pieczywo. Osoby przychodzące na śniadanie do lokalu zwracają na to szczególną uwagę. Z tego też powodu warto postawić na współpracę z lokalną piekarnią lub samemu to pieczywo przygotowywać. Posiadając w kuchni restauracyjnej dobrej jakości piec, z pewnością zachwycicie gości własnymi wypiekami. Albo chociaż będziecie w stanie szybko i smacznie przygotować pieczywo do odpieku. Dobry piec jest podstawą do dobrego śniadania i warto o tym pamiętać. Jaki powinien być? Dobry jakościowo, energooszczędny, uszyty na miarę Waszego lokalu i Waszych potrzeb. Nic tak nie przyciąga porannych głodomorów, jak zapach świeżo upieczonych bułeczek czy rogalików. Po jakie pieczywo najchętniej sięgają hotelowi goście podczas bufetowego śniadania? Po to wyjęte prosto z pieca. Jak widzicie - warto zainwestować w porządny piec, który zachwycać będzie nie tylko wypiekami, ale również jakością.
Zarówno oferta, jak i sposób przyrządzania nie miałyby sensu, gdyby nie wysokiej jakości produkty. Mając na uwadze, że śniadanie ma dostarczyć wszelkich dobroczynnych właściwości odżywczych, należy postawić na składniki, które pochodzić będą z zaufanych, dobrych źródeł, które nie były w czasie wzrostu katowane chemią czy antybiotykami, które będą naturalne i od lokalnych dostawców. Wówczas mamy pewność, że będą świeże. Kolejną kwestią jest sezonowość. Nie zapominajmy o niej. Korzystając z produktów, które aktualnie mają najwięcej wartości i smaku, przyczyniamy się nie tylko do tworzenia pysznych dań, ale także dbamy o naszych gości, serwując im to, co najlepsze. Sezonowe warzywa i owoce są nie do zastąpienia. Ich smak zupełnie różni się od tego poza sezonem - w odpowiednim dla siebie czasie są również tańsze i bardziej aromatyczne. Korzystajmy z tego!
Śniadania w hotelach to jest kolejna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę. W dużej mierze są one serwowane w formie bufetu - potrawy wyłożone są w bemarach lub na paterach, a goście mogą wybierać z oferty, co tylko chcą. To również jest miejsce na wybieranie produktów najwyższej jakości oraz korzystanie z tego, co sezonowe. Pamiętajmy, że na śniadania w hotelu przychodzą w dużej mierze turyści, którzy nie zawsze są Polakami. Warto więc w ofercie śniadaniowej posiadać produkty, które będą pochodzić z różnych kręgów kulturowych - oczywiście nie trzeba codziennie przygotowywać wachlarza dań z odległych krańców planety, ale warto, żeby recepcja współpracowała z kuchnią i informowała o zagranicznych gościach. Wtedy łatwiej będzie się przygotować, a goście będą mile zaskoczeni potrawami, które znają i kochają.
Co na śniadanie?
Oferta śniadaniowa jest ogromna. Nie będzie kłamstwem stwierdzenie, że co osoba, to inne gusta śniadaniowe. Nie zmienia to jednak faktu, że jest kilka potraw, które szczególnie kojarzą nam się z tym porannym posiłkiem.
Niezaprzeczalną królową polskich stołów jest kanapka. To po nią Polacy sięgają najczęściej i najchętniej - tak wynika z różnych międzynarodowych badań. Kanapka jest posiłkiem, który może się składać właściwie ze wszystkiego i to właśnie to jest powodem, dla którego jest tak lubiana. Oczywiście jej podstawą jest dobrej jakości chleb bądź inne pieczywo. Dla tych, którzy lubią, może być ono pszenne, jednakże warto postawić na chleb pełnoziarnisty lub z ziarnami. Gdy będzie on pachniał świeżością, to wystarczy odrobina masła i pierwsze doznania śniadaniowe będą absolutnym sukcesem!
Jeśli pieczywo, to również produkty cukiernicze. Jeśli serwujemy śniadanie hotelowe, to nie zapominajmy o słodkich bułeczka, rogalikach lub ciasteczkach. Wśród nas jest wielu łasuchów, którzy nie wyobrażają sobie śniadania bez zdrowej dawki cukru. Inną kwestią jest również fakt, że jedząc śniadanie na wakacjach, zawsze chcemy spróbować czegoś nowego. Idąc tym tropem osoby, które na co dzień nie jedzą za dużo słodkiego, nieraz chętnie skuszą się na dobry wypiek w trakcie śniadania. To samo tyczy się oferty kawiarnianej i restauracyjnej. Obok oferty śniadaniowej mogą być dostępne lokalne lub własne wypieki - wtedy z pewnością niejedna osoba skusi się na takie słodkie śniadanie.
Wróćmy do kanapek. Aby były pełnowartościowe muszą zwierać zarówno warzywa, jak i dobrej jakości dodatki. Ser lub wędlina lokalnej produkcji z całą pewnością zainteresują gości, którzy również coraz bardziej doceniają współpracę restauratorów z regionalnymi hodowcami i rolnikami. Na taką kanapkę możemy położyć nie tylko wspomniane dodatki, ale również kiełki, ziarna, warzywa (np. sałatę, pomidora, rzodkiewkę etc.), do tego dodać ciekawy sos i pyszne śniadanie gotowe!
A co z produktami mlecznymi? Oczywiście są pozycją obowiązkową! Jogurty, kefiry, mleko do płatków śniadaniowych lub musli czy owsianki na mleku z pewnością przyciągną swoich fanów. Nie zapominajmy o jednym - wśród nas i naszych gości mamy również osoby z nietolerancjami lub będących na wegańskiej diecie. To właśnie dla nich przygotujmy odpowiednie roślinne lub bezlaktozowe pozycje. Świetnym rozwiązaniem będzie osobny stół wypełniony przysmakami dla wegan i wegetarian - w ten sposób wszyscy będą mieć pewność, że produkty, po które sięgają są roślinne.
Kawa czy herbata?
Pytanie retoryczny, ponieważ każdy i tak wybierze to, na co ma ochotę i obie opcje powinny być dostępne z szerokim wyborem. Skupmy się na śniadaniach bufetowych. Jeśli mówimy o kawie, to oczywiście musimy zainwestować w dobrej jakości ekspresy. Pamiętajmy, że po ten napój zawsze ustawiają się kolejki, więc niech goście mają do dyspozycji co najmniej dwie maszyny z szeroką gamą kawowych wariacji do wyboru. I tutaj należy zagwarantować mleko roślinne lub bezlaktozowe. Jeśli jednak ktoś chciałby do śniadania skosztować herbaty, to również powinien mieć większy wybór niż czarna i earl gray. Wyłóżmy w widocznym miejscu skrzyneczkę z herbacianą ofertą, a obok - dodatki, po które może goście sięgną. Miody, syropy, cytrusy, konfitury - z różnymi rzeczami ludzie lubią popijać herbatkę.
Niektórzy z gości preferują z rana jednak coś zimnego, dlatego też niech w sekcji napojów dostępne będą różnego rodzaju soki (najlepiej świeże), wody z dodatkami, może również coś gazowanego. Co gość, to inne gusta. Pamiętajmy o tym.
Autor: Taida Przewoźna