Oszczędna efektywność - jak to osiągnąć?
Przedstawicielom wielu branż sen z oczu spędzają aktualnie ciągłe podwyżki cen wszystkiego - od produktów w sklepach, po koszty mediów. Jedną z tych branż jest oczywiście gastronomia, która bardzo mocno odczuwa wszelkie wzrosty cen i inflacji. Jak zatem przetrwać ten ciężki czas, jednocześnie nie tracąc jakości i gości?
Wydajny sprzęt
Podstawą funkcjonowania profesjonalnej kuchni w restauracji są wydajne sprzęty, które nie tylko pozwalają na przygotowywanie dań, ale także ułatwiają wiele kuchennych czynności. Trudno wyobrazić sobie dzisiejszą kuchnię bez pieców, zmywarek, okapów, lodówek i wielu innych urządzeń. Niestety jednak to one są głównymi poborcami energii, której cena ostatnimi czasy bardzo wzrosła. Czy jest rozwiązanie tej sytuacji? Oczywiście!
Wielofunkcyjność - to na niej w pierwszym kroku należy się skupić. Nowoczesne sprzęty pozwalają na wykonywanie wielu czynności w tym samym momencie, co jest nie tylko usprawnieniem ogólnych działań restauracyjnych, oszczędnością czasu, ale także odpowiednim gospodarowaniem wykorzystywanej energii. Pierwsze na myśl przychodzą mi piece, w których jednocześnie można przygotowywać kilka różnych dań. Nie ma co ukrywać, są one podstawą działania wydajnej profesjonalnej kuchni restauracyjnej, trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie i przygotowywanie dań bez ich udziału. Dostępne na rynku piece umożliwiają kucharzom i szefom kuchni jednoczesną obróbkę termiczną kilku różnych produktów, bez ryzyka mieszania się zapachów, źle dostosowanej temperatury czy wilgotności. Jest to ogromne ułatwienie, oszczędność czasu pracy oraz energii. To samo tyczy się mniejszych sprzętów umożliwiających jednoczesne przygotowywanie kilku potraw albo posiadających funkcje bardzo przyspieszające czas pracy.
Energooszczędność. Jest ona podstawą funkcjonowania w dzisiejszych czasach. Sprzęty, które podczas swojego działania zużywają mniej energii, są obecnie bardzo potrzebne. Urządzenia kuchenne generują bardzo duży pobór prądu oraz wody. Ograniczenie tego bez uszczerbku na jakości działania konkretnych sprzętów będzie nie tylko ulgą dla portfela, ale również dla środowiska naturalnego.
Niezawodność. To trzecia, ale równie ważna kwestia dotycząca wydajnego sprzętu w restauracji. Oczywistym jest, że jeśli z początku postawimy na może nieco droższy, ale jakościowo lepszy sprzęt, to później nie będziemy musieli martwić się wieloma nieprzewidzianymi usterkami, naprawami, niepotrzebnie wydanymi pieniędzmi i stresem. Praca w kuchni wymaga od sprzętów niezawodności nie tylko ze względu na oszczędność pieniędzy, ale także zadowolenie gości. Jeśli przez nagłą usterkę jakiegoś urządzenia niemożliwe będzie zaserwowanie gościom konkretnego dania lub potrawy w odpowiedniej jakości, możemy być pewni, że opinia o naszym lokalu spadnie, co będzie równoznaczne z niższymi obrotami restauracji.
Przydatny system POS
Oszczędność i efektywność powiązane są z utrzymaniem nad wszystkim kontroli. Z pewnością ułatwiają to dostępne na rynku systemy POS. To dzięki nim szef kuchni, restaurator czy menedżer mogą mieć kontrolę nad wszystkim, co się dzieje w sali i w kuchni. POS to nie tylko zarządzanie stolikami i zamówieniami - to także pilnowanie zasobów magazynowych, sposób na znaczne ograniczenie strat oraz zwiększenie sprzedaży. Za pośrednictwem smartfona możesz mieć dostęp do wszystkiego, co dzieje się w restauracji.
Oczywiście, by odpowiednio korzystać z dobrodziejstw POS-u, należy zaopatrzyć restaurację w sprzęt, dzięki któremu system będzie najbardziej efektywnie działał. W jego skład wchodzą nie tylko wspomniane smartfony, ale także tablety, dotykowe panele, terminale, kasy płatnicze, drukarki fiskalne lub wagi elektroniczne. A to tylko część sprzętowych możliwości. I owszem, z początku liczba tych rzeczy może zatrważać, szczególnie gdy pomyśli się o pieniądzach, które trzeba na nie wydać, ale w późniejszym rozliczeniu widoczne będą znaczne oszczędności i o wiele mniejsze straty. Jeśli sprzęt będzie wytrzymały, intuicyjny, dobrej jakości i spełniający wszelkie oczekiwania, z pewnością posłuży restauracji przez długie lata. To samo dotyczy wydajnego i nowoczesnego systemu, który zakupić można jednorazowo za wyższą kwotę, ale z dożywotnią ważnością lub jako subskrypcję opłacaną co miesiąc.
POS to nie tylko oszczędność pieniędzy, ale również czasu. Jego najbardziej podstawową funkcją jest pomoc w obsłudze gości. Kelner podczas przyjmowania i akceptowania zamówienia od razu przesyła go do kuchni, gdzie prace nad zamówieniem mogą rozpocząć się od razu. Dotyczy to także wszelkiego rodzaju zmian w zamówieniu - usunięcia jakiegoś składnika bądź jego dodanie. W ten sposób łatwiej uniknąć wszelkiego rodzaju nieporozumień na linii gość - kelner - kucharz. Dzięki POS również łatwiej zapanować nad finalizacją pieniężną zamówienia - błąd ludzki ograniczony jest do minimum, dzięki czemu wszystkie zamówienia zostaną bez problemu naliczone na paragon, również gdy goście życzą sobie rozdzielenia rachunku pomiędzy nich. Połączone systemem terminale płatnicze bez problemu odpowiednio rozliczą wszystkie, nawet najbardziej skomplikowane zamówienia, unikając przy tym ewentualnych strat dla restauracji.
Energetyczna umowa
Wysokie ceny mediów obecnie najbardziej doskwierają wielu branżom. Szczególnie małe i średnie przedsiębiorstwa muszą się mierzyć z kosztami, które mocno nadwyrężają ich firmowy budżet. Na szczęście wiele firm dostarczających energię rozumie te problemy i zostały przygotowane specjalne oferty dla segmentu MŚP, w tym również gastronomii, dzięki którym ceny te będą bardziej adekwatne do ich możliwości.
Nawiązując umowy z wszelkimi firmami dostarczającymi ogólnopojęte media, warto się orientować, czy posiadają właśnie specjalne oferty dla mniejszych firm bądź dla konkretnych branż. Wiadomym jest, że gastronomia jest szczególnie aktywnym użytkownikiem prądu, wody czy gazu, a co za tym idzie - płaci wyjątkowo duże pieniądze za owe niezbędne usługi, często niewyobrażalnie wysokie. Dlatego też warto porównywać oferty dostawców i dopytywać, czy są dostępne specjalne warunki dla poszczególnych branż.
Sprzęt na raty
Wróćmy jeszcze do kwestii odpowiednio wyposażonej kuchni. Wiele sprzętów potrzebnych do codziennego działania jest niestety w bardzo wysokiej cenie, na którą trudno sobie pozwolić, szczególnie na początku prowadzenia swojej działalności. Naprzeciw takim sytuacjom wychodzą firmy, które oferują swój sprzęt na abonament, dostosowując się bezpośrednio do konkretnego klienta. Usługi te od kilku lat są dostępne na naszym rynku i z roku na rok zyskują coraz większe zainteresowanie. Jest to o tyle ciekawa forma zaopatrzenia się w potrzebny sprzęt, że zawsze mamy pewność, że urządzenie jest "aktualne". Jeśli na rynku pojawią się sprzęty nowocześniejsze, a te, które posiadamy na swoim wyposażeniu, nie spełniają już wszystkich wymogów i udogodnień, możemy liczyć na ich wymianę w ramach abonamentu. Oczywiście kwota, którą trzeba płacić, może się różnić w zależności od wykorzystanego pakietu.
Jeszcze inną opcją, bardziej znaną i chętnie wykorzystywaną, jest możliwość zakupu sprzętu na leasing. Jest to z pewnością wygodny oraz szybki sposób sfinansowania profesjonalnego sprzętu do kuchni restauracyjnej. Jedną z opcji jest leasing operacyjny, który polega na wliczeniu spłacanych rat w koszty przychodu przedsiębiorcy, co wydaje się najbardziej korzystnym finansowaniem sprzętu gastronomicznego - co ważne, prowadzi to do zmniejszenia wysokości podatku PIT lub CIT. Ważne jednak jest to, że w przypadku leasingu operacyjnego sprzęt jest własnością leasingodawcy. Drugą z opcji jest leasing finansowy, który zakłada, że sprzęt jest własnością leasingobiorcy. Jest to pewnego rodzaju forma pożyczki, jednakże to nie pieniądze są przedmiotem transakcji, a sprzęt gastronomiczny, a jednocześnie można odliczyć od podstawy opodatkowanie jego amortyzacji.
Opcji oszczędzania w gastronomii jest wiele, przedstawiłam raptem kilka najważniejszych i najpopularniejszych sposobów. Najważniejsze jest jednak to, żeby podczas oszczędzania nie stracić jakości oferowanych produktów. Dlatego też szukajcie sposobów, by owe oszczędności były nie tylko skuteczne, ale również wydajne.
autor: Taida Wróblewska