Plener party czas zacząć

Plener party czas zacząć

Przyjęcie na świeżym powietrzu przez wielu postrzegane jest jako logistyczny koszmar. Ale wcale tak nie musi być. W rzeczywistości powinno to być przyjemne doświadczenie zarówno dla gości, jak i dla organizatorów oraz restauracji lub firmy cateringowej. Jak to osiągnąć?

Podczas imprezy plenerowej należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy, które mają ogromny wpływ na jej sukces. Pierwszą z nich przychodzącą na myśl jest pogoda. Prognoza przewiduje pełne słońce, zero wiatru, po prostu ideał. A co, gdy nastąpi nagłe załamanie i spadnie gwałtowny deszcz? Jeśli impreza organizowana jest w przyrestauracyjnym ogrodzie, problem znika - goście mogą przenieść się do środka, ale co, gdy nie ma takiej możliwości, bo np. przyjęcie odbywa się gdzieś w plenerze? Organizator powinien być przygotowany na taką okoliczność i mieć rozłożone specjalne namioty, pawilony oraz parasole imprezowe. Są dostępne na rynku różnej wielkości i kształtu, z doczepianymi bocznymi ściankami zabezpieczającymi przed wiatrem i zacinającym deszczem. Przydadzą się też w upalny dzień, bo w ich cieniu mogą schronić się osoby nieprzepadające za nadmiarem słońca. Warto też mieć przygotowane parasole grzewcze, nie wszystkie letnie dni kończą się na tyle ciepłymi wieczorami, by spędzać je na wolnym powietrzu bez ogrzewania. Zwłaszcza na początku i pod koniec sezonu gościom miło będzie odetchnąć od zabawy lub zjeść posiłek bez obawy o przeziębienie.

Impreza bez awarii

Dobrze jest zaopatrzyć się w generator prądu, bo nie zawsze można podłączyć się do sieci. Poza tym to doskonałe zabezpieczenie na wypadek awarii. Trudno bowiem wyobrazić sobie przyjęcie bez baru, tak samo jak niewyobrażalne jest przechowywanie żywności bez lodówek czy przygotowywanie ciepłych posiłków bez możliwości podgrzewania ich. Wszelkie imprezy plenerowe, eventy, uroczystości z użyciem specjalistycznego sprzętu będą obsłużone zdecydowanie sprawniej, bezpieczniej i przyjemniej. Tu nie można sobie pozwolić na awarie, niedociągnięcia czy braki. Warto zaopatrzyć się w sprzęt, który pozwoli serwować ciepłe napoje jak kawa czy herbata.

- Do wygodnego serwowania ciepłych napojów podczas przyjęć na powietrzu polecamy termoizolacyjne pojemniki z kranem, termosy stołowe, a także warniki, o ile oczywiście jest dostęp do zasilania - mówi Jacek Biliński, menedżer ds. produktów gastronomicznych marki YATO. - W przypadku braku prądu gotowe napoje lub gorącą wodę można serwować w termoizolacyjnych pojemnikach transportowych z polietylenu, takich jak YATO YG-09249. Długo utrzymują temperaturę i są wytrzymałe, więc sprawdzą się w każdych warunkach polowych. Bardziej eleganckim rozwiązaniem są termosy stołowe ze stali nierdzewnej z podwójnymi ściankami i strefą próżni. Do wyboru są duże z pompką i kranem oraz małe, w których kawa lub inny gorący napój może trafić bezpośrednio na stół.

Powodzeniem będzie się cieszyć również możliwość przygotowywania kawy na bieżąco. Dostosowanie się do panujących trendów na pewno mile zaskoczy gości, a kawa serwowana na świeżym powietrzu na pewno spotka się z aprobatą gości. 

- Wiosną świętowanie można przenieść na świeże powietrze. Czy przyjęcie odbędzie się pod rozłożystym dębem, na plaży, czy na zamkowym dziedzińcu ? nie może zabraknąć aromatycznej kawy - zauważa Michał Chowaniec, dyrektor operacyjny Coffema International Poland. - Pierwszym kryterium przy doborze urządzenia będzie w istocie jego rodzaj. Przykładowo możemy postawić na kawę przelewową - dostępną prosto z dzbanka. Jej smak z powodu krótkiego czasu ekstrakcji jest zazwyczaj mało intensywny i szybko traci w dzbanku temperaturę. Pomimo tego jest to rozwiązanie nader praktyczne. Alternatywnie, w przypadku braku stałego podłączenia do wody na zewnątrz, warto zastanowić się również nad profesjonalnymi urządzeniami, które mogą korzystać ze zbiornika na wodę. Tutaj warto rozważyć także wagę urządzenia. Idealnym połączeniem może okazać się nowy ekspres automatyczny Carimali Bluedot 26, działający zarówno ze zbiornikiem, jak i podłączony do sieci. 26 cm szerokości znajdzie miejsce na każdym stole, a jego niewielka waga pozwoli na dowolne operowanie na ograniczonej przestrzeni.

W zależności od liczby gości i rodzaju bufetu lodówki oraz witryny chłodnicze powinny mieć odpowiednią pojemność, grill taką wielkość, by żaden z gości nie musiał czekać, a bar zaopatrzony tak, by niczego nie zabrakło.

Plenerowe menu

Także menu trzeba bardzo dobrze przemyśleć, ponieważ nie wszystkie posiłki podawane w środku restauracji tak samo dobrze sprawdzą się w plenerze. Rodzaj serwowanych dań trzeba dopasować do okoliczności, warunków i możliwości. Nie powinny zbyt długo leżeć na słońcu, gdyż mogą nie tylko stracić swe walory estetyczne, ale także szybko się popsuć. Bezpieczniej też jest wystawić część porcji tuż przed rozpoczęciem przyjęcia i na bieżąco je uzupełniać, niż wyłożyć wszystko od razu. Na tego typu imprezach dużym powodzeniem cieszą się tzw. monoporcje. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że o wiele łatwiej jest je i serwować, i konsumować. Małe dania w specjalnych pojemniczkach, na małych talerzykach, za to o oryginalnych kształtach, albo na tych jadalnych, to proste i wygodne rozwiązanie. Tego typu bufet wywołuje o wiele mniej zamieszania niż ciepłe przekąski, można go przygotować wcześniej, np. dzięki usługom cateringowym, a gościom umożliwia swobodne przemieszczanie się i rozmowę z innymi uczestnikami spotkania.

Niezawodny sprzęt

Jeśli jednak decydujemy się na przyjęcie z pełną obsługą i serwowanie całych dań obiadowych i gorących potraw, przy stołach czy ławach, to najwygodniej zaopatrzyć się w piece konwekcyjno-parowe lub bemary. Albo jedno i drugie. Zdecydowanie ułatwią i przyspieszą pracę kucharzy. Piece umożliwiają przygotowanie wielu i do tego różnych dań w krótkim czasie, dzięki czemu jesteśmy w stanie obsłużyć wszystkich gości bez zbędnego czekania, a do tego bez obaw o przenikanie się zapachów z poszczególnych potraw. Nie musimy też martwić się o temperaturę, bo łatwo ją ustawić tak, by utrzymywała się na stałym poziomie. Sprawia to, że dania ugotują się równomiernie, a dzięki funkcji pary nie ulegają przesuszeniu. Można w nich przyrządzać praktycznie wszystko, mięso, ryby, warzywa, owoce, można w nich grillować, smażyć, piec, czy po prostu podgrzewać.

- Przyjęcia na powietrzu zmieniły swój wymiar - zauważa Jacek Bafia, Sales Director w firmie RATIONAL. - Podchodzimy do nich, mając z tyłu głowy przede wszystkim bezpieczeństwo, ale z drugiej strony wysoką jakość potraw oraz szybkość i sprawność ich podania. Produkcja dużych ilości, każdej nocy, o powtarzalnej jakości i przez wiele godzin może szybko stać się wyzwaniem w przypadku tradycyjnych urządzeń kuchennych. Niezależnie od liczby gości z pomocą przybywają urządzenia RATIONAL, które oprócz swoich podstawowych funkcji wykazują dużo inteligencji, wspierając cały zespół kucharzy. Urządzenia RATIONAL przejmują planowanie produkcji, informują, które potrawy można przyrządzać razem, sugerują kolejność z optymalnym czasem. Produkty świeże i mrożone, wypieki, dodatki, jedna lub kilka blach - to wszystko żaden problem. Wystarczy ustawić w urządzeniu pożądany rezultat, rozpocząć ścieżkę przyrządzania, a urządzenie precyzyjnie zaczyna działać. Z ogromną łatwością, ponieważ nie ma konieczności nadzorowania niezależnie od tego, kto obsługuje urządzenie.

Bemary natomiast doskonale sprawdzą się, gdy będziemy musieli dłużej przechowywać w cieple gotowe posiłki. W zależności od potrzeb, możemy zaopatrzyć się nawet w takie, w których będzie można ustawić różne temperatury dla różnych rodzajów dań. Na imprezy plenerowe najwygodniejsze są te na nóżkach bez kółek, gdzie goście sami podchodzą z talerzami i nakładają sobie jedzenie.

- W plenerze, przy braku dostępu do kuchni, doskonale sprawdzą się mobilne stanowiska gastronomiczne firmy Komat - mówi Agnieszka Kozłowska, specjalista ds. marketingu KOMAT. - Stanowisko do gotowania SMARTCAP może być wyposażone we wszystkie niezbędne w pracy kucharza urządzenia, takie jak stół chłodniczy oraz (w zależności od potrzeb) np. kuchnię elektryczną, płytę ceramiczną, frytownicę, płytę grillową, bemar? Istnieje również możliwość dobrania dodatkowych elementów, m.in. modułu z dystrybutorem talerzy, prowadnicy na tace z opcją składania, składanego dodatkowego blatu czy modułu ze zbiornikiem na wodę, bojlerem, uchylnym pojemnikiem na odpadki oraz dozownikiem ręczników papierowych. Chcąc zapewnić gościom świeże potrawy o odpowiedniej temperaturze, równie dobrze sprawdzi się alternatywa dla stanowiska SMARTCAP - stanowisko do gotowania bez systemu wentylacji. Charakteryzuje się ono przemyślaną, lekką konstrukcją, jest kompaktowe i posiada rozsuwane blaty, które tworzą dodatkową przestrzeń roboczą dla kucharza. Podstawę stanowiska stanowi stół chłodniczy, dzięki któremu kucharz ma wszystko w zasięgu ręki. Dla barmanów i baristów firma Komat oferuje składany bar mobilny speedBAR. Lekka, wykonana całkowicie z najwyższej jakości stali nierdzewnej konstrukcja gwarantuje wygodę i długą żywotność użytkowania. W zestawie są wszystkie niezbędne elementy do pracy, takie jak pojemnik na lód, pojemniki na dodatki, półka na butelki, komora zlewu. speedBAR dzięki regulowanym stopkom sprawdzi się nawet na nierównym podłożu, a w razie potrzeby można zamontować koła.

Przed przyjęciem trzeba też zaplanować odpowiednią liczbę drobnego sprzętu, naczyń, talerzy, szklanek, kieliszków, sztućców itd. Należy liczyć się z tym, że na tego typu imprezach potrzeba będzie ich zdecydowanie więcej niż w lokalu, ponieważ nie zawsze jesteśmy w stanie od razu wszystko umyć.

- Przyjęcia na świeżym powietrzu są nie tylko wspaniałą formą celebrowania wielkich wydarzeń, ale stwarzają również wiele wyzwań w pozornie tylko łatwej aranżacji stołu - zauważa Mariusz Dydjow, menedżer ds. marki Lubiana. - Uroczystość w plenerze musi być przemyślana i bezpieczna - istotnym jest zatem wybór wytrzymałej oraz niezawodnej porcelany. W nowym katalogu HORECA 2020 przedstawiliśmy wiele cateringowych propozycji, które świetnie sprawdzą się nawet w najbardziej nietypowych warunkach. Naszą rekomendacją jest serwis Marrakesz z modnym motywem marokańskiej koniczyny. Kwadratowe talerze w formie tacy z pewnością zaskoczą gości. W kolekcji Marrakesz wykorzystano takie kolory jak biel, czerń czy pastelowy błękit, dzięki czemu stworzymy zarówno odważne, jak i delikatne stylizacje. Porcelana należy do linii Lubiana Premium odznaczonej pięcioma gwiazdkami jakości. Kolekcję poleca ambasador naszej marki - szef kuchni Paweł Stawicki.

Równie ważnym aspektem jest dobór szkła, który dopełni całość. Pełni ono nie tylko funkcję praktyczną, ale też, a czasami przede wszystkim, estetyczną. Warto pamiętać o kilku podstawowych kwestiach, które sprawią, że w trakcie przyjęcia nie będą czekały nas niemiłe niespodzianki:

- W kwestii doboru szkła, niezależnie od okoliczności, zawsze warto kierować się jego przeznaczeniem do konkretnych rodzajów trunków - mówi Wiktor Juszczyk, Product Manager Krosno Glass S.A. - Zwłaszcza w przypadku win, jak i mocniejszych, szlachetnych alkoholi, kształt czarki ma znaczenie w wydobyciu i ekspozycji aromatu, a obecność na świeżym powietrzu może zaowocować nowymi, ciekawymi doznaniami. Drugim aspektem jest odpowiednia atmosfera: tradycja nie bez powodu stawia tutaj na wypracowane wzory. Picie ulubionych napojów w rekomendowanych kieliszkach czy szklankach, w mojej ocenie, uzupełnia i wzbogaca nastrojowość spotkań. Ostatecznie warto również pomyśleć o praktyczności - szkło nie zawsze musi być delikatne, aby sprawdziło się podczas degustacji, o tym ostatecznie zadecyduje jego kształt i przejrzystość.

W przypadku przyjęć stojących niezbędne jest też przygotowanie odpowiednich miejsc na odstawianie brudnych naczyń i pojemników na resztki, tak by goście nie musieli szukać po całym terenie koszy na śmieci. Personel natomiast powinien na bieżąco sprzątać pozostawione naczynia i opróżniać pojemniki. Dbając o gości, nie można zapominać o zatroszczeniu się też o personel. Powinien on mieć osobny pawilon lub namiot, w którym każdy będzie mógł chwilę odpocząć, odświeżyć się, a także coś zjeść i wypić.

Bezpieczeństwo i higiena

Na koniec trzeba też wspomnieć o toalecie. Dobry organizator przyjęć nie zapomina o tak ważnym elemencie. Jeśli nie ma możliwości skorzystania z łazienki stacjonarnej, trzeba pomyśleć o toaletach przenośnych. Pamiętajmy, by było ich wystarczająco dużo, bo nikomu nie uśmiecha się długie czekanie w kolejkach. By było w nich czysto, zatem regularnie trzeba do nich zaglądać i w miarę potrzeby posprzątać. I by nie zabrakło w nich papieru, ręczników wody i mydła. Zwłaszcza teraz, po ostatnich doświadczeniach, nasi goście z pewnością będą wyczuleni na warunki sanitarne. Bezpieczeństwo i higiena są priorytetem. Bo nawet najlepiej zorganizowane przyjęcie z najsolidniejszym sprzętem i najsmaczniejszym jedzeniem, a nawet z najsprawniejszą obsługą nie będzie mile wspominane, gdy zabraknie tych dwóch elementów. A jeśli zadbamy o, dosłownie, każdy szczegół, możemy być pewni sukcesu i cieszyć się radością naszych gości.

autor: Elżbieta Ignacionek