Rewolucji w kasach fiskalnych (póki co) nie będzie

Rewolucji w kasach fiskalnych (póki co) nie będzie

Marta Kosecka

adwokat, właścicielka Kancelarii Adwokackiej w Gdyni

autorka bloga przepisnagastronomie.pl

 

Rok 2018 bezsprzecznie stał pod znakiem zapowiadanych zmian, co tam zmian - prawdziwej rewolucji - w używaniu kas fiskalnych. Zgodnie z hucznymi zapowiedziami polityków już od stycznia 2019 roku pierwsi przedsiębiorcy mieli korzystać z elektronicznych kas fiskalnych, a tradycyjne kasy rejestrujące powoli zacząć miały odchodzić do lamusa. Co wyszło z tych zapowiedzi?

Niewiele. Przynajmniej na razie. Mimo, iż mamy już styczeń 2019 roku, dotychczasowe przepisy nadal obowiązują w niezmienionym kształcie.

Chciałam Wam zatem napisać dziś o zmianach, których praktycznie na razie nie będzie, niemniej jednak temat wydaje się ważny bo wywołuje dużo zamieszania w gastronomicznym środowisku. Jak wiele zamieszania temat ten wywołuje można się przekonać chociażby na licznych grupach i forach gastronomicznych, gdzie ten temat jest przedmiotem wielu postów i zapytań. Co więcej, już pod koniec roku zauważyłam, że na pytanie: "od kiedy obowiązują nas elektroniczne kasy fiskalne?" padało wiele różnych odpowiedzi. Jedni pisali że od stycznia 2019 roku, drudzy że od lipca 2019 roku, a jeszcze inni że chyba od 2020 roku. Wśród tych odpowiedzi ledwie kilka osób pisało, że nie wiadomo kiedy te przepisy zaczną obowiązywać.

Ale to ta garstka osób miała rację. Na dzień dzisiejszy nie wiemy, kiedy zaczną obowiązywać przepisy o elektronicznych kasach fiskalnych. Mimo, iż projekt trafił do Sejmu 27 kwietnia 2018 roku, dotąd odbyło się tylko jedno sejmowe czytanie, następnie zaś projekt skierowano do Komisji Finansów Publicznych i od tego czasu, czyli od 15 czerwca 2018 roku, właściwie przepadł bez wieści.

Mimo jednak, iż Internet wie wszystko, trudno doszukać się aktualnych informacji na ten temat. Wszelkie artykuły pochodzą z wiosny 2018 roku i zakładają szybkie wprowadzenie w życie procedowanych zmian, a więc od stycznia 2019 roku pilotażowo dla branży motoryzacyjnej i paliwowej, a następnie od lipca 2019 roku również dla branży gastronomicznej. Reszta artykułów stanowi tak naprawdę ofertę firm zajmujących się sprzedażą kas fiskalnych, którym z oczywistych względów zależy na tym, aby jak najszybciej dotrzeć do jak najliczniejszego grona odbiorców. Niemniej jednak, znając nieprzewidywalność naszego rodzimego ustawodawcy, radziłabym wstrzymać się z zakupem nowych kas fiskalnych do czasu bezpośrednio poprzedzającego okres wejścia w życie znowelizowanych przepisów dla branży gastronomicznej. Nigdy nie wiadomo bowiem, czy ktoś nie postanowi przeprowadzić jakiejś nowelizacji nowelizacji.

Co istotne i o czym powinieneś wiedzieć, już w samym projekcie nowelizacji znajduje się zapis pozwalający właściwemu ministrowi na przedłużenie terminu bezwzględnego wejścia w życie nowych przepisów. Minister może to uczynić drogą rozporządzenia, także w rzeczywistości przepisy te będą niezwykle łatwe w stosowaniu, omijają bowiem żmudną ścieżkę legislacyjną przepisów zmienianych drogą ustawy. Dlatego też można przewidywać, że nawet po wejściu w życie nowych regulacji, sam minister, już bez udziału władzy ustawodawczej, może dodatkowo odsunąć w czasie obowiązywanie zmienionych przepisów.

Co w zasadzie ma się zmienić

Cała zasadnicza zmiana, która ma się wydarzyć polega tak naprawdę na zastąpieniu tradycyjnych, dotychczas używanych kas fiskalnych, kasami fiskalnymi online, które będą umożliwiały zautomatyzowany i bezpośredni przesył danych do Centralnego Repozytorium Kas. Nowelizacja zakłada, że zmiany mają następować sukcesywnie, stopniowo, na zasadzie zastępowalności. Jednocześnie wybrano jednak kilka branż uznanych za "najbardziej wrażliwe", które to branże od ściśle określonego w ustawie okresu mają mieć obowiązek używania wyłącznie kas rejestrujących online. W tym przypadku zasada zastępowalności ma zatem doznawać ograniczenia - branże takie jak paliwowa, motoryzacyjna czy gastronomiczna od określonej daty mają mieć bezwzględny obowiązek używania kas fiskalnych online, zaś dotychczas używane kasy rejestrujące muszą zostać z tym dniem zastąpione nowymi kasami fiskalnymi.

Piszę tutaj ciągle o branży gastronomicznej nie wyjaśniłam Ci jednak jeszcze jak do tej pory, co powinniśmy zgodnie z przedstawionym projektem rozumieć pod tym szerokim pojęciem. W myśl projektowanych zmian przez branżę gastronomiczną mamy rozumieć zatem świadczenie usług związanych z wyżywieniem, wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo oraz w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania. 

Pewnie masz jeszcze wiele pytań związanych z planowaną nowelizacją. Czy będą ulgi w zakupie kasy? Będą. Czy na przedsiębiorców będą mogły być nakładane jakieś mandaty, kary? Tak, będą mogły być nakładane. Ale żeby nie siać zamętu nie chciałabym na razie pisać o szczegółach. Bo te mogą się jeszcze zmienić. A kiedy Sejm wróci do procedowania złożonego projektu, kiedy już skończy się nim zajmować Komisja Finansów Publicznych, zostaną ogłoszone i przegłosowane wprowadzone zmiany, na pewno zdążysz się dowiedzieć wszystkich ważnych dla Ciebie szczegółów, w wersji już uchwalonej, a nie dopiero planowanej.    

Wzmożone kontrole

Przy okazji tematu elektronicznych kas rejestrujących czy też kas fiskalnych online chciałabym krótko poruszyć jeszcze jedną ważną w ostatnim czasie kwestię dla branży gastronomicznej, choć to o czym chcę napisać tak naprawdę łączy się zagadnieniem planowanych zmian w zakresie używania kas fiskalnych.

Można wręcz powiedzieć, że jedno ma być lekiem na drugie. 

Ale po kolei. Urzędy skarbowe w całej Polsce rozpoczęły w październiku 2018 roku ogólnopolską akcję "Stop szarej strefie". Administracja skarbowa wytypowała zatem branże najbardziej podatne na działanie w ramach szarej strefy, do których zaliczyła, co nie będzie chyba dla Ciebie żadną niespodzianką... takie branże jak gastronomia czy mechanika pojazdowa.

Prowadzone kontrole mają na celu sprawdzanie prawidłowości ewidencjonowania obrotów za pomocą kas fiskalnych, wydawania paragonów i wystawiania faktur. Ponadto urzędnicy skarbowi kontrolują również przedsiębiorców, których poziom deklarowanych obrotów jest nieadekwatny do rzeczywistych rozmiarów działalności. To wszystko w zakresie kontroli. 

Bo oprócz kontroli jest również akcja informacyjna, w ramach której do przedsiębiorców wysłane są listy zwracające uwagę na to, jak ważne jest rzetelne prowadzenie ewidencji podatkowej i nienarażanie się na konsekwencje działania niezgodnego z prawem. Wiem od moich Klientów, że część z nich otrzymała już taką korespondencję, dlatego jeżeli dostaniesz w niedługim czasie list z urzędu skarbowego nie miej przed sobą od razu czarnych wizji, najpewniej to kierowana do Ciebie indywidualnie informacja. 

I dlatego właśnie napisałam powyżej, że kasy rejestrujące online mają być lekiem na walkę z szarą strefą, przede wszystkim w tych branżach, które zdaniem administracji skarbowej są narażone na działanie w szarej strefie. Ciągle nie wiadomo jednak, kiedy ten lek ukaże się na rynku.