Wojaże po smakach Azji

Wojaże po smakach Azji

Podróże kształcą. Dzięki nim poznajmy zwyczaje, kulturę i kuchnie odwiedzanych regionów. Przez wielu za już odkrytą uznaje się kuchnię Azji, jednak czy tak naprawdę ją znamy? Azjatyckie smaki nie kończą się na Japonii i Chinach. One mają tam swój początek.

Różnorodność i niepowtarzalność - tego najczęściej oczekujemy w restauracjach. Menu każdego z lokali powinno czymś się wyróżniać. Nawet najbardziej sztampowe dania mogą zostać przygotowane tak, by zaskakiwały. Jak sprawić, aby sprostać wymaganiom gości? Odpowiedź znajdziemy na mapie świata, a dokładniej na jej azjatyckim fragmencie.

Kuchnia Azji to wizytówka różnorodności potraw. Mimo że na pierwszy rzut oka kojarzymy ją przede wszystkim z sushi czy ramenem, ma ona wiele smaków, których nie można bać się odkryć. Tylko w ten sposób, przy wykorzystaniu nieraz tych samych składników, da się przygotować zupełnie inne danie, o odmiennej strukturze i smaku. Azja, z racji wielkości terytorium, gromadzi na kontynencie prawdziwą mozaikę kulturową ludzi z całego świata, a im więcej nas w Azji, tym więcej Azji w nas. Odwiedzając restaurację, chcemy odkrywać. Najwięcej smaków możemy wydobyć właśnie w kuchni azjatyckiej, dlatego warto poznać jej charakterystykę z podziałem na poszczególne regiony. Kuchnia azjatycka to w końcu nie - dosłownie i w przenośni - tania chińszczyzna, a bogactwo kultury m.in. Indii, Tajlandii, Indonezji czy Wietnamu.

Korea Południowa

Najpierw zajrzyjmy do kuchni koreańskiej, która potrafi zachwycić pikantnością. Wszystko to zasługa odpowiednich przypraw, zwłaszcza ostrej pasty doenjang, powstałej na bazie soi. Za narodową potrawę uznaje się, zyskujące coraz więcej zwolenników również w Polsce, kimchi, czyli kapustę pekińską ukiszoną z czosnkiem, cebulą, papryką i rzodkwią - w wersji warzywnej bądź z krewetkami, anchois i innymi owocami morza - w odmianie rybnej. W obu przypadkach kapustę należy doprawić chili, sosem sojowym oraz ziarnami sezamu. Kimchi można wykorzystać jako przystawkę bądź podawać jako składnik uzupełniający inne dania. Korea słynie także z hoe, czyli surowego filetu ryby zawijanego w liść sałaty i maczanego w sosie gochujang, którego głównymi składnikami są najczęściej papryka gochugaru, brązowy ryż i wino ryżowe. Natomiast pastę gochujang wykorzystuje się przy przygotowaniu zupy sujebi. Wraz z grzybami shitake, ziemniakami, cukinią i mącznymi kluskami powstaje rozgrzewające, pachnące sezamem i chili danie, które będzie idealne propozycją również dla najmłodszych. Kuchnię koreańską pokochać można także dzięki jajangmyeon, a więc makaronowi z pastą chunjang. Bazą tej potrawy jest pasta z czarnej fasoli, dzięki której można przygotować sos komponujący się z makaronem udon czy ryżowym. W daniu znajduje się sporo warzyw ? m.in. dymka, marchewka, ogórek, ziemniak, cukinia ? i aromatycznych przypraw, takich jak czosnek i imbir. Innym daniem z makaronem w roli głównej, a pochodzącym z Korei, jest jjapaguri. To mieszanka makaronów chapagetti i neoguri połączonych wraz z wołowiną hanu lub inną. W wersji dla wegetarian można użyć beanitu - zamiennika mięsa z białka grochu i bobu.

Wietnam

Koreańska kuchnia w wielu miejscach Polski nie została jeszcze odkryta, czego z pewnością nie można powiedzieć o gastronomii rodem z Wietnamu. To właśnie z tej części Azji wywodzą się doskonale znane na całym świecie sajgonki, czyli nem - naleśniki zawijane w papier ryżowy z nadzieniem mięsnym, warzywnym bądź rybnym. Tradycją wietnamskiej kuchni jest popijanie nem zieloną herbatą jaśminową. Kuchnia Wietnamu ma zapach kolendry, mięty i limonki. Cukru używa się w niej bardzo mało, jedynie w przypadku przygotowywania słodkich deserów. Niemniej popularna niż sajgonki jest zupa pho, będąca wietnamskim odpowiednikiem polskiego rosołu. Mięsny wywar na bazie drobiu lub wołowiny wystarczy doprawić cebulą, imbirem i chili, ugotowany makaron ryżowy zalać bulionem, a danie zwieńczyć kolendrą. Przez to, że kuchnie azjatyckie są idealną alternatywą dla osób niejedzących mięsa, zupę pho można przygotować również w wersji wegetariańskiej - na bazie tofu. W tym przypadku warzywa będące bazą bulionu z oliwą wystarczy upiec w piekarniku. Przyprawy uprażyć na suchej patelni. Na koniec podsmażyć tofu i pokroić dymkę. Lekkim daniem z bogactwem składników rodem z Wietnamu jest sałatka bun bo nam bo składająca się z polędwicy, makaronu ryżowego oraz sałaty lodowej. W połączeniu z sosem rybnym oraz sojowym, odrobiną chili i orzeszkami ziemnymi staje się ona wyrazistą propozycją poznania smaków tej części Azji. Eksplorując kuchnię Wietnamu, nie można przejść obojętnie obok banh goi ? pierożków z mięsem smażonych na głębokim tłuszczu oraz bagietek bahn. To propozycja dla każdego, kto jest fanem street foodu oraz szybkich, ale jakże pożywnych przekąsek. Bagietki bahn najczęściej występują w wersji z mięsem, warzywami, jajkiem, sosem sojowym oraz przyprawami, ale Wietnam lubi zaskakiwać smakiem, dlatego też warto postawić na wersję bagietki bahn z pastą z fasolki szparagowej wraz ze smażoną marchewką, ogórkami i liśćmi kalafiora.

Tajlandia

Niemniej znaną na rynku polskim odmianą kuchni azjatyckiej, jest ta pochodząca z Tajlandii. Kuchnia tajska rozwijała się pod wpływami chińskimi i indyjskimi. Potrafiła jednak wykształcić oryginalne receptury, jak np. mleko kokosowe, trawa cytrynowa czy limonka, dzięki którym wyróżnia się na tle kuchni innych części Azji. Tajskie wizytówki to w dużej mierze pasty i sałatki, ale typową dla Tajlandii potrawą jest bami ? makaron z mięsem i warzywami oraz kaeng, który jest odpowiednikiem curry. Jak tu jednak przejść obok tajskiej gastronomii nie wspominając o pad thai. Obowiązkowymi składnikami do jego przyrządzenia są: warzywa, makaron ryżowy, orzeszki, chili, jajko, tofu oraz kiełki. Smak dania nie byłby taki sam bez czosnku, sosu rybnego czy cukru palmowego i krewetek, a już w szczególności limonki, bez której pad thai nie ma prawa istnieć. O tym, że kuchnie azjatyckie słyną z zup doskonale wiemy. Tą, która reprezentuję Tajlandię jest zupa tom kha gai. Rozgrzewająca, pikantna i słona przygotowywana na bazie mleka kokosowego z dodatkiem galangalu - przyprawy o imbirowo-pieprzowym smaku ? trawy cytrynowej i przede wszystkim kurczaka oraz pieczarek będzie idealną propozycją na chłodne wieczory. Przed podaniem wystarczy ją jedynie doprawić sosem rybnym oraz limonką.

Indie

Poznawszy już smaki tajskie, warto zatrzymać się w kolejnym, dobrze znanym naszym rodakom miejscu na gastronomicznej mapie świata. Dania kuchni indyjskiej charakteryzują się lekkostrawnością i przede wszystkim intensywnym aromatem korzennych przypraw, lekką pikantnością oraz obecnością wielu warzyw. Przyprawy w tej kuchni odgrywają niebagatelną rolę. Spośród wszystkich wykorzystywanych w przygotowaniu dań, najczęściej spotkać możemy: kurkumę, kmin, kardamon, kozieradkę, cynamon, imbir, gałkę muszkatołową czy goździki. Nigdzie, tak jak w daniach kuchni indyjskiej, nie korzysta się z mieszanek przypraw. Najpopularniejszą z nich jest garam masala. Wśród dań, równych sobie nie ma curry, czyli po prostu kurczak w sosie curry. Inne popularne wersje kurczaka to tandoori, butter chicken czy tikka masala. Indyjską kuchnię spopularyzowało także danie nazywane kofta. To nic innego jak szaszłyk z mięsa mielonego. Popularne są samosy - trójkątne pierożki smażone na tłuszczu oraz pakora - smażone warzywa w cieście. Każde danie indyjskie podawane jest z dodatkiem węglowodanowym. Najczęściej jest nim ryż. Alternatywą dla niego są jednak np. chlebki naan, ciapatti czy bhatura. Potrawy niejednokrotnie serwuje się z sosami: chutney - owocowo-warzywny lub raita - jogurtowy. Hindusi piją bardzo dużo herbaty, lecz jeśli ktoś jej nie lubi i chce poznać kolejny smak rodem z Indii, powinien spróbować lassi. To napój na bazie jogurtu, wody i przypraw. Jego popularną wersją jest mango lassi.

Indonezja

Po smakach Indii nadszedł czas na potrawy kuchni, która wydaje się jeszcze nie do końca odkryta. Mowa tutaj o daniach z Indonezji. Jednym z jej naczelnych przedstawicieli jest nasi goreng - indonezyjski smażony ryż. Danie tak samo dobrze smakuje w wersji mięsnej, jak i wegetariańskiej. Jego przygotowanie nie należy do najtrudniejszych. W propozycji bezmięsnej wystarczy usmażyć ryż z boczniakami, pak choi, a także czosnkiem. Tak przygotowane składniki polać mieszanką sosu sojowego, sambal oelek i ketjap manis. Inną, niemniej interesującą pozycją na liście dań indonezyjskich w wersji wegetariańskiej jest tempeh goreng. Forma stricte azjatycka będzie bardzo ostra - wszystko z racji nieodłącznej w tym daniu papryczki chili. Tempeh wystarczy pokroić w trójkąty, obtoczyć w cieście z mąki ryżowej i pszennej z dodatkiem pietruszki oraz kurkumy, a następnie usmażyć na głębokim tłuszczu. Tempeh goreng to znakomita przekąska np. do piwa.

Przyszłość Azji

Czasy kaczki po pekińsku czy sushi na pewno się nie kończą. Azja dała nam się poznać dzięki daniom charakterystycznym dla kultury chińskiej czy japońskiej. Obecnie poszukujemy jednak znacznie większej różnorodności, chcemy odkrywać kolejne, może nieznane jeszcze oblicza kuchni azjatyckiej - jak chociażby smak umami. Nie oznacza to z pewnością, że rzadziej będziemy sięgać po ramen czy pierożki gyoza - z farszem z kapusty pekińskiej, posiekanych drobno warzyw, sosu sojowego i cebuli, w delikatnym cieście pszennym. Pojawianie się kolejnych restauracji skupiających się na serwowaniu dań z konkretnego regionu Azji, wpłynie na większą polaryzację polskiej sceny gastronomicznej, co może nieść za sobą wiele pozytywnych aspektów. Kuchnie azjatyckie są świetnym rozwiązaniem dla osób odchudzających się. Ich dania są lekkostrawne i niskokaloryczne, a przy tym bogate w składniki odżywcze, przez co dodają energii. Poza tym, jeśli ktoś lubi jeść potrawy ostre i słone, a ponadto ceni wyrazistość dań, kuchnie Azji są skrojone pod niego.